Informacja Administratora

Wycieczka na Kresy Wschodnie

9 września nasi uczniowie wyruszyli na wyjazd edukacyjny po Kresach Wschodnich. Była to nagroda dla laureatów ogólnopolskiego konkursu "Kresy polskie, ziemie wschodnie w XX-stym wieku", organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Pierwszego dnia, gdy dotarli na Białoruś, gdzie odwiedzili miasto Brześć. Zwiedzili też twierdzę brzeską, oraz Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z cudownym obrazem Matki Boskiej Ocalenia. Pod koniec dnia pojechali do hotelu w Baranowiczach.
Drugiego dnia udali się do Nieświeża, gdzie zwiedzili zespół pałacowo parkowy Radziwiłłów. Następnym punktem było miasto Pińsk, w którym podziwiali Kościół i Kolegium Jezuitów oraz Franciszkanów, jak również okolice dawnego więzienia, miejsce brawurowej akcji odbicia polskich więźniów przez oddział AK mjr. Jana Piwnika "Ponurego" w 1943 roku.
Trzeciego dnia wyjazdu uczestnicy wycieczki zwiedzili zamek należący do rodziny Radziwiłłów znajdujący się w Mirze. Następnie udali się do Nowogródka gdzie odwiedzili dom w którym swoje dzieciństwo spędził poeta Adam Mickiewicz. Ruszając dalej szlakiem poety dotarli do Zaosia, w którym przyszedł on na świat.
Czwartego dnia nasi uczniowie odwiedzili Lidę, w której ponad połowa mieszkańców to Polacy. Mieli okazję zobaczyć tam cmentarz na którym zapalili znicze ku pamięci naszych rodaków, którzy zginęli walcząc o wolność. W drodze do Wilna zatrzymali się we wsi Bieniakonie, gdzie spoczywa ukochana Adama Mickiewicza – Maryla Wereszczakówna. Następnie przekroczyli granicę białorusko-litewską i udali się do wsi Koniuchy, aby zapalić znicze pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych Polaków. Kiedy dojechali do Wilna wybrali się na Wzgórze Trzech Krzyży, skąd rozpościera się panorama miasta, szczególnie piękna przy zachodzie słońca.
Piątego dnia rano uczestnicy wycieczki pojechali do Polskiej Szkoły w Podbrzeziu, gdzie zawarli wiele nowych znajomości. Później odwiedzili wileński cmentarz na Rossie, gdzie w części wojskowej znajduje się Mauzoleum, w którym spoczywa matka Marszałka Piłsudskiego i jego serce. Następnie udali się na Stare Miasto, gdzie podziwiali Ostrą Bramę oraz wiele miejsc, świadczących o polskiej historii Wilna.
Ostatniego dnia wycieczki uczestnicy wycieczki odwiedzili cmentarz na Zakrecie, aby zapalić znicze pod pomnikiem Żołnierzy Polskich, którzy zginęli w latach 1918-1920. Wyjeżdżając z Wilna, odwiedzili Ponary pod Wilnem, czyli miejsce gdzie kolaborujący z Niemcami Litwini, wymordowali ok. 100 tysięcy Żydów, Polaków czy jeńców sowieckich w czasach II wojny światowej. Po wizycie w miejscu tak tragicznych wydarzeń ruszyli już w stronę granicy polskiej.