KLAUZULA INFORMACYJNA

Historia

XXXIV Liceum Ogólnokształcące powstało w 1990 roku i pierwotnie miało siedzibę w budynku przy ul. Żeromskiego 26. Wcześniej mieściła się tam szkoła podstawowa oraz Centrum Kształcenie Ustawicznego Nr 1.
Do 2003 roku XXXIV LO wchodziło w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 3. Potem stało się samodzielną placówką.

W latach 1990-2000 liceum kierował dyr. Bonifacy Krupski, a jego zastępczynią była Michalina Durska. Obydwoje państwo dyrektorzy byli matematykami i przez długie lata szkoła rozwijała się w kierunku matematyczno-informatycznym.

W 1997 roku nawiązaliśmy współpracę z PWSFTViT im. L. Schillera. Tak rozpoczął się nietypowy, interesujący czas w życiu naszej szkoły. W szkole ruszyły warsztaty teatralne, młodzież często chodziła do kina i teatru, zaczęli przyjeżdżać do nas sławni artyści m.in. Jerzy Kamas, Radosław Pazura, Jan Wieczorkowski.

W latach 2000-2014 dyrektorem szkoły była Pani Izabela Sokołowska.

8.czerwca 2001 roku liceum przyjęło imię słynnego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego.

Gdy w 2002 roku pojawili się pierwsi absolwenci gimnazjów, zaczęliśmy specjalizować się w określonym kierunku. Wówczas młodzież uczyła się w klasach, w których w ramach wiedzy o kulturze zdobywała umiejętności w zakresie:reżyserii, operatorstwa, animacji komputerowej, aktorstwa, dziennikarstwa, fotografii.
Nawiązaliśmy stałą współpracę z Muzeum Sztuki, Muzeum Kinematografii, Kinem Charlie, Teatrem Nowym. Braliśmy udział w festiwalach: Dialogu Czterech Kultur, Człowiek w Zagrożeniu, Camerimage. Nasza młodzież odbywała zajęcia z wykładowcami PWSFTViT.

Zawsze mogliśmy liczyć na życzliwe wsparcie Pani Marii Kieślowskiej oraz Przyjaciół Krzysztofa Kieślowskiego: Rektora PWST im. L.Solskiego w Krakowie prof. Jerzego Stuhra oraz Senatora Krzysztofa Piesiewicza.

Młodzież naszej szkoły spotykała się m.in. z Igą Cembrzyńską, Markiem Kondratem, Cezarym Pazurą, Zbigniewem Zamachowskim, Jerzym Stuhrem, Krzysztofem Kolbergerem, Maciejem i Mateuszem Damięckim, Karolem Strassburgerem, Grażyną Barszczewską, Edytą Jungowską, Rafałem Mroczkiem, Krzysztofem Piesiewiczem, Krzysztofem Zanussim, Wojciechem Lepianką, Krystyną Jandą, Januszem Gajosem, operatorami: Sławomirem Idziakiem, Krzysztofem Wierzbickim, Jackiem Petryckim.

W latach 2014-2018 XXXIV LO wchodziło w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących  Nr 7 przy ul.Minerskiej.

Od września 2018 roku liceum jest ponownie samodzielną szkołą, jej nową siedzibą jest budynek przy ul.Wapiennej 17.