Patron
Krzysztof Kieślowski - reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych swym talentem na trwałe zapisał się w historii kinematografii.
Zanim rozpoczął naukę na Wydziale Reżyserii w PWSTiF w Łodzi, pracował jako garderobiany między innymi Tadeusza Łomnickiego, Edwarda Dziewońskiego, Aleksandra Bardiniego, Zbigniewa Zapasiewicza w warszawskim Teatrze Współczesnym.
Karierę rozpoczął od krótkich filmów dokumentalnych, a debiutował w 1968 roku telewizyjnym filmem dokumentalnym - Zdjęcie. Przez pewien czas pracował w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Od 1974 roku był członkiem Zespołu Filmowego TOR. Współpracował z telewizją realizując filmy dokumentalne i fabularne oraz widowiska teatralne.
Obrazem - Podwójne życie Weroniki - odszedł od tematyki związanej z problemami współczesnej Polski i wtedy rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. Największą sławę przyniósł mu tryptyk - Trzy kolory - za który otrzymał wiele prestiżowych nagród. Za swoją twórczość filmową otrzymał dziesiątki nagród i wyróżnień. Wykładał reżyserię i scenopisarstwo na uczelniach w Katowicach, Berlinie, Helsinkach i Łodzi. Za wybitny wkład do kultur ruchomego obrazu został w 1990 roku honorowym członkiem Brytyjskiego Instytutu Filmowego. W 1995 roku został członkiem Akademii Filmowej w USA.
Zmarł 13 marca 1996 roku.
16 października 1998 roku na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd.
źródło: www.filmweb.pl